0

Grozā nav neviena produkta.

Vai zini, kas padara Tavu suni laimīgu

Lielākā daļa saimnieku diezgan viegli spēj nolasīt sava suņa emocijas. Piemēram, kad atnāc mājās, un tavs suns lēkā un luncina asti, secini, ka mīlulis priecājas tevi redzēt. Savukārt, ja, satiekot kādu citu suni, suns sāk rūkt, saproti, ka viņš ir dusmīgs. Saskaņā ar mūsdienu zinātnieku pētījumiem suņiem ir tie paši hormoni un asinīs notiek tās pašas ķīmiskās izmaiņas, kas cilvēkiem dažādu emocionālu stāvokļu laikā. Pat hormons oksitocīns, kas saistīts ar mīlestības un pieķeršanās sajūtu.

Tomēr suņu un cilvēku emociju diapazons nav vienāds, jo suņa emociju spektrs nepārsniedz divarpus gadus veca cilvēkbērna emociju spektru. Tas nozīmē, ka sunim ir visas pamata emocijas: prieks, bailes, dusmas, nepatika un, jā, mīlestība, bet suns neizjūt sarežģītākas emocijas, piemēram, vainu un kaunu. Ja esi piedzīvojis situāciju, kurā suns sastrādājis blēņas, un šķietami izrāda vainas sajūtu, patiesībā tās ir bailes no soda un tavām dusmām, kas liek viņam pieplakt pie zemes, nolaist acis vai mēģināt noslēpties.

Lai nodrošinātu vidi, kurā tavs suns var justies labi, svarīgi izprast, kādi faktori ietekmē viņa emocionālo labsajūtu.

Faktori, kas ietekmē suņa emocionālo labsajūtu

  • Laba fiziskā veselība. Kā ikvienai dzīvai būtnei arī suņa labsajūtas pamatā ir laba fiziskā veselība. Suņi cenšas slēpt sāpes tik ilgi, cik vien iespējams, jo prasme neizrādīt sliktu pašsajūtu savvaļā dzīvniekus pasargā no kļūšanas par vieglu mērķi kādam spēcīgākam plēsējam. Regulāras vizītes pie veterinārārsta palīdzēs laicīgi atklāt un ārstēt iespējamās veselības problēmas.
  • Pozitīva socializācija. Suņiem nepieciešama socializācija, kas ietver jaunus iespaidus un pozitīvu mijiedarbību ar apkārtējo vidi. Saskarsme ar dažādiem cilvēkiem, citiem dzīvniekiem, skaņām un smaržām palīdzēs tavam sunim iegūt pārliecību un justies droši dažādās situācijās. Ja suns jau kucēna vecumā ir apguvis socializēšanās prasmes, samazinās iespēja, ka pieaugušā vecumā tam būs uzvedības problēmas, piemēram, agresija un bailīgums.
  • Regulāra fiziskā aktivitāte. Suņi ir pilni enerģijas, ko nepieciešams izlietot. Pretējā gadījumā tā var izpausties destruktīvā veidā – mēbeļu graušanā, trauksmē vai pat veselības problēmās. Regulāras pastaigas, rotaļas brīvā dabā un mācības suņu skoliņā palīdzēs tavu mīluli uzturēt labā fiziskajā formā, kā arī dos intelektuālu stimulu viņa prātam.
  • Individuāla pieeja. Katrs suns ir unikāls, un viņa individualitāte veidojas no rakstura īpašībām, temperamenta un iepriekšējās pieredzes. Rūpējoties par suni, jāņem vērā viņa vajadzības. Piemēram, daži suņi ātri apgūst jaunas komandas un trikus, kamēr citiem nepieciešams vairāk laika un pacietības. Svarīgi pielāgot treniņu metodes suņa individuālajām spējām un mācīšanās tempam. Izmanto pozitīvas motivācijas metodes, balstoties uz uzslavām un kārumiem, nevis sodu.
  • Sabalansēts uzturs. Pareiza barošana ir viens no galvenajiem priekšnoteikumiem, lai tavs suns būtu vesels un apmierināts. Sabalansēta barība palīdzēs uzturēt optimālu ķermeņa svaru un muskulatūru, kā arī uzlabos suņa imūnsistēmu un veselību kopumā.
  • Piemērota apkārtējā vide. Vide, kurā suns uzturas, var būt gan stresa, gan komforta avots. Suns jutīsies droši, ja tam būs nodrošināts paredzams ikdienas ritms: regulāras ēdienreizes un pastaigas, iespēja atpūsties klusā vietā un, ja suns to vēlas, piedalīties socializācijā.

Kas liecina, ka suns ir apmierināts ar dzīvi?

Priecīgs suns parasti izrāda šādas pazīmes:

Atslābinātas ausis. Lai gan ausu formas atšķiras atkarībā no šķirnes, apmierināta suņa ausis ir mierīgas un atslābinātas. Uz priekšu pavērstas ausis bieži liecina, ka suns ir par kaut ko ieinteresēts. Savukārt, ja ausis ir saspringušas vai pieglaustas, tas var liecināt par stresu, bailēm vai agresiju.

Maigs skatiens. Ja suns ir apmierināts ar dzīvi, viņa acis un plakstiņi būs atvērti un atslābināti, skatiens būs maigs un viņš bieži mirkšķinās. Sašaurinātas acis un koncentrēts skatiens var liecināt par agresiju, savukārt plaši ieplestas acis, īpaši, ja tajās redzami baltumi, var nozīmēt, ka suns ir nobijies.

Astes luncināšana. Katrai suņu šķirnei ir atšķirīga atslābinātas astes pozīcija, taču laimīgs suns parasti to nedaudz paceļ un luncina, kustoties tai līdzi ar visu ķermeni kā dejojot. Kad pozitīvas emocijas sit augstu vilni, suns labprāt vārtās uz muguras un rāda savu vēderu, visticamāk, ar aicinājumu to pabužināt. No otras puses, ja suņa ķermenis ir saspringts, tas var liecināt par diskomfortu, bet pie dibena piespiesta aste ir spēcīgu baiļu pazīme.

Laimīga sejas izteiksme. Laimīgi suņi bieži šķiet smaidīgi. Mute ir atslābināta un atvērta, mutes kaktiņi ir pavērsti uz augšu, un, lai gan var būt redzami daži zobi, tas nav agresīvā veidā. Arī izkarināta mēle var nozīmēt, ka suns ir mierīgs un relaksēts. Tomēr to nevajag sajaukt ar aktīvu elpošanu caur muti, kad mīlulis ir stresā vai pārkarsis.

Kā iepriecināt suni?

  • Sagādā augstvērtīgu barību, kas palīdzēs ne vien iegūt sāta sajūtu, bet nodrošinās dzīvnieku arī ar visām nepieciešamajām barības vielām un vitamīniem. Laba izvēle būs Virbac, HappyDog un Josera zīmolu sausās barības, kuras veidotas tā, lai atbilstu dažādu suņu individuālajām vajadzībām, piemēram, vecumposmam vai veselības stāvoklim.
  • Palutini suni ar veselīgiem kārumiem, kas satur vērtīgas minerālvielas un palīdz atbrīvoties no zobakmens.
  • Iepriecini četrkājaino draugu ar jaunām rotaļlietām – kaučuka bumbiņa, košļājama virve, graužami kauliņi, lidojošie šķīvīši un mīkstās mantiņas dažādos tava četrkājainā drauga ikdienu.
  • Uzdāvini mīlulim jaunu barošanas bļodu – laba izvēle būs stabils trauks no nerūsējošā tērauda, ko var mazgāt arī trauku mazgājamā mašīnā. Piemēram, statīvs ar diviem traukiem ūdenim un barībai.

5 pazīmes, kas liecina, ka suns jūtas labi

Kaut arī zemāk uzskaitītās pazīmes nav simtprocentīga garantija, ka suns ir pilnībā vesels, tās iezīmē galvenos kritērijus, kam pievērst uzmanību, izvērtējot mīluļa labsajūtu.

  1. Izēsts trauks, pilns vēders un optimāls ķermeņa svars ir pazīmes, ka tavam sunim ir laba apetīte un veselīga vielmaiņa.
  2. Suns, kas labprāt spēlējas, skraida un izrāda interesi par rotaļlietām, ir apmierināts ar dzīvi. Rotaļāšanās liecina par to, ka sunim nav sāpju vai diskomforta.
  3. Laimīgam sunim ir dzirkstošas acis un viņš izrāda daudz enerģijas. Ja suns ar prieku dodas pastaigās, ir aktīvs un ieinteresēts apkārtējā vidē, tas ir labs indikators viņa labsajūtai.
  4. Veselīgs suns parasti ir ar sakoptu un spožu kažoku. Sabalansēta barība un regulāra suņa mazgāšana un ķemmēšana palīdz uzturēt skaistu kažoku, bet arī pats suns, jūtoties labi, par sevi rūpējas.
  5. Savu dabisko vajadzību nokārtošana pastaigu laikā vai arī tam paredzētajā vietā (mazo šķirņu sunīšiem) nozīmē, ka suns spēj kontrolēt savas fiziskās vajadzības un neizjūt stresu, kas liegtu tās apmierināt kā labi audzinātam sunim pienākas.

Lai laimīgs suns un viņa saimnieks!